• istikameti bilim olmayan toplumların geleceği

  1.
  karanlıktır. sanırım pek kıymetli insan özgür demirtaşa ait bir ifade.

  aslı şu şekilde;

  "istikameti bilim olmayan toplumların geleceği/akıbeti çukurdur"

  başlık sınırlaması nedeniyle bu şekilde bırakma zaruretim hasıl oldu. yine de çok değerli bulduğumdan paylaşmak istedim. söz, özgür demirtaş'a değil de başka birine aitse de lütfen cehaletimi bağışlayın.
  1 ... hassas nihat
 • lolipop kırıcılar

  1.
  tahtanın üzerinde canınızı sıkan ne varsa kırıp geçen bir candy crush saga şekerleridir.
  1 ... hassas nihat
 • mariam

  1.
  yeni kabus;

  https://odatv.com/aileler...busu-22051822.html~kaynak~
  --spoiler--

  Suudi Arabistan vatandaşı Salman El Harbi’nin geliştirdiği oyun, geçen yazdan itibaren özellikle Ortadoğu’daki gençler arasında yaygınlaştı. Oyunda, “Mariam” adında 9 yaşındaki kız, kaybolduğunu belirterek, eve dönmek için oyuncudan yardım istiyor. Oyun başlamadan önce kişinin ismi, adresi, yakın çevresi soruluyor ve Facebook, WhatsApp gibi uygulamalara erişim izni isteniyor. Oyunda kullanıcılara, “Eviniz nerede? Facebook hesabınız ne?” gibi kişisel sorular soruluyor. Bu sorular cevaplanmadan bir sonraki aşamaya geçilemiyor.

  Gazete Habertürk'ten Fevzi Çakır ve irem Koca'nın haberine göre oyun kapatıldığında, tekrar oynamak için 24 saat beklemek gerekiyor. Korkunç ses efektleri ve görsellerle desteklenen oyunun son seviyesine gelenler, bilinmeyen bir numaradan gece saat tam 03.00’te aranıyor. Sosyal medyada tecrübelerini paylaşan bazı bloggerlara göre, farklı dillerde konuşan bir robot cep telefonundan arayarak “Seninle tekrar görüşeceğiz” gibi kaygı verici bir ses dinletiyor ve oyunculara mesajlar yolluyor.

  --spoiler--

  nerede kaldı o masum oyunlarımız. çocukların bilinçaltına yazılacak seksi mi takip edeceğiz akıllarını alacak korku ve şiddet ögelerini mi?

  çocuk yetiştirmek artık dünyanın en büyük imtihanı haline geldi sanırım.
  4 -1 ... hassas nihat
 • bukalemun şeker

  1.
  candy crush saga'daki bir şekerleme türüdür.

  sinsidir. şekerin rengini her tur değiştirir.
  3 ... hassas nihat
 • dev tamam mı devam mı anketi

  2.
  ilgi görmeyen ankettir.

  yahu "dev" dedik başlıkta topu topu 6 oy kullanılmış. hani türkiye çalkalanıyordu?

  kırk yılda bir heves ettik, yarı yolda bıraktınız. alındım ya, zorruma gitti. gözlerim doldu resmen. yine de seviyorum sizleri. ama kırıldım yani. bu, çok net.
  8 ... hassas nihat
 • hirlekarcı

  1.
  hile yapan kişinin, hileye başvuranın şiveli vaziyette söylenme şekli.

  hee ben a yöresi, b bölgesi, c şehri deyip de kimseyi rencide edecek yapıda bir insan değilim, beni biliyorsunuz.
  6 ... hassas nihat
 • zeminin kaymaya müsait olması

  1.
  hiç şüphesiz futbolseverleri memnun edecek durumdur.

  düşünsenize hava hafif yağışlı, yere çarpan top şiddetlenerek kaleye yöneliyor. oyun her türlü sürprize açık.

  ben, futboldan anlamam ama zeminin kaymağa müsait olması beni çok mutlu ediyor. her türlü sürpriz oluyor ve eğlenceli bir hal alıyor futbol. kedilerin düşme videolarını da çok seviyorum mesela.
  4 ... hassas nihat
 • sözlük yazarlarının kızdığı şeyler

  1.
  sözlük yazarlarını övkelendiren, onları kızdıran şeylerdir.

  belki haddim olmayarak ama elimde olmadan şuna kızıyorum;

  çocuğun askerliği söz gelimi alanyaya çıkıyor. arabaya kocaman yazdırmış çocuk alanya, piyade 98/6 mesela. atlamış beyaz bir şahine cıstak cıstak geziyor bütün gün. yaktığı benzine mi yanarsın, çıkardığı gürültüye mi yanarsın yoksa trafikte yaptığı tehlikeli hareketlere mi?

  askerlik kutsaldır bizim için ama bu hareketler kızdırıyor insanı. yav hele alanyaya çıkmışsın, yazıcı mı olursun komutan postası mı olursun yani bu neyin gürültüsü. ben diyarbakırda yaptım, yine yaparım ama bizimkinin yanında bu tip kurabiyeliklere gerek yok yani. kusura bakmayın!
  10 ... hassas nihat
 • siyasi sportif gerekçelerle kendine bir şey sokma

  1.
  anlayamadığım eylem.

  "x partisinin adayı kazanırsa totişkoma ahize sokarım", "y takımı turu geçerse Kompozit Isı Yalıtım Tuğlasının üstüne otururum" gibi ifadeler beni derin bir hayrete sevk ediyor.

  tenkit etmiyor, siyasi yahut sportif bir taraftarlığa girişmiyorum. naif, hassas çizgimi bozmuyorum. endişem sizsiniz değerli arkadaşlarım zira sizleri çok seviyorum

  bu tip şeylere girmeyim yoksa ya bir gün sözünüzü yersiniz ya da dübürden olursunuz.

  kamu spotu: etmeyin!
  6 ... hassas nihat
 • sözlük te siyasi gerginliğin seviyeye yansıması

  1.
  muharrem ince'nin adaylığı sonrasında iyiden iyiye hararet kazanan siyasi konular, maalesef seviyemizi aşağı çekmektedir.

  türkiye, önemli bir dönemeçtedir. türkiye bu hareketiyle neyi amçlamaktadır nereye varmak istemekted... bir dakika ya böyle değildi.

  değerli arkadaşlarım, bu kritik günlerde siyaset konuşmalıyız elbette. hatta sizden yegane istirhamım, budur. okuduklarımla bilgilenip en doğru kararı vermek istiyorum sizlerin sayesinde.

  ancak bunu yaparken lütfen lisanımıza, üslubumuza dikkat edelim.

  fanatikliği bir kenara bırakıp, bilgi dolu entrylerle hem yazarlara hem de okuyuculara yol gösterelim.

  yalvarıyorum sizlere efendim. biz, birlik olalım; memleket birlik olsun.
  4 -1 ... hassas nihat
 • seçimlerde sandığa gitmemek bir tepki değildir

  1.
  bugüne kadar hiç seçim kaçırmadım. para cezası var çünkü. konu bu değil.

  hikmet, "abi haziran sonu bir foça yapar mıyız?" diye sorunca ben daha cevap veremeden belediye avukatı mehmet arkadaş boğazını temizleyip söz aldı;

  "seçim var hiko ne foçası ne letafet meyhanesi allah aşkına. bak bizim insanımızın tavrı bile hatalı. adam, oy verecek kimse yok yeeaa deyip sandığa gitmiyor. güya tepki koyuyor gebeş. ama kazın ayağı öyle değil. seni gitmediğin sandıkta vermediğin oy 'düzen' lehine atılmış sayılıyor. senin atmadığın oy, bir anlamda 2 oya tekabül ediyor. demokratik hakkını kullanacaksan, tepki göstereceksen sandığa git geçersiz oy kullan. tepedekiler anlasın protestonu. söz gelimi ben entelektüel bir adamım ve iktidarından muhalefetine kadar herkesten yılmışım. protesto amaçlı sandığa gitmeyip farkındalık yaratacam. sen de düz bir adamsın. canın foça çekmiş seçim haftası ayarlayıp gitmişsin. ee ne farkımız kalıyor? siyasiler bu iki 'oysuzluktan' nasıl bir anlam çıkarabilir ki?"

  mehmet yine proleter proleter konuşunca ürperdim."gideceksek Focantique'de yer ayıralım şimdiden ama sezonda pahalıdır" deyince konu dağıldı.
  3 ... hassas nihat
 • orkestranın en gereksiz müzik aleti

  1.
  tüm müzik aletlerine ve pek tabi icraılarına saygım sonsuz. müziği severim, icracılarına saygı duyarım. bu konu da zaten benim aklıma gelmedi.

  hikmetle manitası kavga etmişler. murat boz konserine gitmek isteyen kıza tepki göstermiş hikmet. galerideki diğer çocuklara akıl danışırken belediye avukatı mehmet arkadaş, neden sonra apansız boğazını temizleyip söz aldı;

  "kıskanmak falan geç de orkestralar hakkında düşünüyorum 2-3 gündür. her müzik aletini sevmek zorunda mıyım? ne boş işler var bir bilseniz. bak mesela glass harmonica denen bir alet var babako. offf offff. dingile vur öyle ses geliyor bunun olayı icracısını delirtmesi. yasaklanmış zaten. koyacaksın murat bozun orkestrasına ne kavga kalacak ne kıskançlık".

  mehmet arkadaş bolşevik bolşevik konuşunca sıkıldım, yine siyasete giriyor diye endişe edip konuyu değiştirdim. hikmete bir demet gül al sevgiline, ortam yumuşasın deyince gül fiyatlarına daldı grup ve konu değişti.

  orkestranın en gereksiz müzik aleti
  4 ... hassas nihat
 • senin neyini kıskanacağım be

  1.
  galerideki çocuklarla konuşurken, bizim hikmet'in başına gelmiş o anlattı. neden sonra apansız belediye avukatı mehmet arkadaş, boğazını temizleyip söz aldı;

  "bak babako,

  bu söz ekseriyetle kadınlar tarafından sarf edilen bir ifadedir.

  bir kadın, bunu diğer bir kadına söylüyorsa, olaya konu adam kendine çok dikkat etmeli. bu iki kadın, bu adamı sağdan soldan çekiştirirler, elinde kalan da oyar bu adamı. suçu olsun olmasın burnundan getirir.

  bir kadın, bunu bir erkeğe, "sen beni kıskanıyor musun yaa" sorusunun akabinde söylüyorsa, yine çok fena kıskanıyor demektir. erkek keyif almalı ama fazla abartmamalıdır. zira egosunu biraz daha tehdit ederseniz yine oyulursunuz.

  özetle hikmetcim, kadınlardan uzak dur. yalayacağın bir mafıl, yediğin salatalığın haddi hesabı yok".

  bu entrikalara, stratejilere ve pek tabi kadınlara kafam basmadığı için "şu galeriye bir kutu a4 aldıramıyorum 10 gündür" dedim. "hikmet de anca kadın kovalasın" diye de ekleyince konu dağıldı.

  siz ne düşünüyorsunuz değerli arkadaşlarım?
  3 ... hassas nihat
 • hayatında 3 kere ayak yalayabilmiş adam çapkındır

  5.
  katılmağa ya da karşı çıkmağa tecrübemin yetmediği önerme. bu sözlük'teki her 10 erkek arakdaşımın 7'sinde bu fantezi var gözlemlediğim kadarıyla. durum değerlendirmesi yapmalarını istirham ediyorum.
  4 -1 ... hassas nihat
 • krt haber müdürü çağlar cilara

  1.
  (bkz: çağlar cilara)
  ... hassas nihat
 • şarkıya ara verip şiir okumak

  1.
  bazı icracıların yaptığı, bazılarına da bilhassa çok yakışan şey.

  şarkının sonuna doğru söz biter, fonda müzik devam eder. ve şiir başlar.

  olmazsa olmazı kelime tekrarıdır. mutlaka yapılır. temsil misal;
  donakalmıştım. ben... ben, seni sevdim be tosunum

  gibi.

  sonra nakarata vurur yine icracı.
  1 ... hassas nihat
 • hareket saati geçmiş otobüs kaptanları

  1.
  ankara'da bir zamanlar sıklıkla kulağı çınlatılan kaptanlardır. hala var mıdır bilmem ama ben o anonsu hiç unutmam;

  hareket saati geçmiş otobüs kaptanları,

  derhal bulunduğunuz peronları boşaltın. aksi taktirde cezai işlem uygulanacaktır.

  bazen ne kalabilirsin ne gidebilirsin melih gökçek. o hareket saati geçmiş otobüs kaptanları, beyaz otobüslerine binip gittiler.
  1 ... hassas nihat
 • sözlükte satranç takımı atılıyor gibi hissetmek

  1.
  karakter sınırlaması nedeniyle çok saçma bir başlık oldu; affınıza sığınıyorum efendim.

  sözlükteyken üstünüze satranç takımı fırlatılıyor gibi hissetmek

  onlarca donanımlı, zeki, kendini geliştirmiş yazarın kaleme aldığı, birbirinden kıymetli ve en önemlisi adeta bir bilgi deposu olan entryleri okuduğunuzda hissettiğiniz şeydir.

  ben, ortalama, düz ve yetersiz biri olduğumdan mütevellit bu hissi sizlere nazaran daha yoğun yaşıyorum sanırım.

  kültürleniyorum. öğreniyorum, entelektüel seviyem artıyor. tam anlamıyla

  üstüme satranç takımı fırlatılıyor gibi hissediyorum siz değerli kalemleri okurken.

  sizleri çok seviyorum be!
  3 -1 ... hassas nihat
 • afili bir nam ı müstear seçmeme pişmanlığı

  1.
  insanı bazısı bazısı derinden yaralayan şeydir.

  salvatoreli, kinkli kuinli, efendime söyleyeyim yabancı artizlerin isimlerini seçen genç arkadaşlarımı gıptayla izliyorum.

  ama ben daha sözlük ortamını bilmeden nam ı müstearı nereden bilebilirdim ki efendim?

  sadee yabancı adlılar falan da değil. bakıyorum nam ı müstearıyla birçok sağ fraksiyonu cebinden çıkaracak donanımda derinliğe sahip insanlar görüyorum.

  bir yandan gurur duyuyorum böyle insanlarla aynı havayı soluyabildiğim için. bir yandan da kendi nam ı müstearıma bakıyorum... nihat. düz... adım... üstelik feza falan gibi de değil baya nihat... kıskanıyorum sonra. gözlerim doluyor. değiştirmek de istemiyorum ondan sonra adım topa çıkar diye.
  2 ... hassas nihat
 • seri oylanan kızın meme uçlarım sertleşti demesi

  1.
  gerek yazdıklarını beğenmeniz, gerekse de onunla birlikte fikir dünyasına yolculuk yaptığınızı gösterme arzunuz neticesinde seri vaziyette ve açık olarak oyladığınız kızın şaşırtan beyanıdır.

  o düşünsel atmosferde yalnız başına yolculuk yapmadığını göstermek istemişsinizdir. okuyorum, öğreniyorum, gülüyorum, yeri geldiğinde de seninle kederleniyorum demek istediğiniz hanımın şoke eden açıklamasıdır.

  oysa her türlü cinselli saikten ari vaziyette, sırf iletişim kurmaktan kaçmak adına seri oylamak marifetiyle yaptığınız bir eylemdir. iyi niyetlisinizdir. iyi niyetli olmasanız ne olacaktır zaten, sonuçta 62 yaşınızdasınızdır ve kimseyi yalayamıyorsunuzdur.

  neyse dertlerimle daha fazla kafanızı ağrıtmayayım.

  sizden ricam, bana yok "meme uçlarım sertleşti1 yok "bu çarşamba müsaitsen gel de güzelce beni yala nihat" gibi mesajlar atmayın.

  alınıyorum, gözlerim doluyor resmen! açık da oylamayalım tamam. nihat ölsün zaten!
  8 -4 ... hassas nihat
 • yeni şeyler getiriyorum