• yazarların söylemek istedikleri

  388.
  https://galeri.uludagsozl.../hassas-insanlar-1672914/
  3 ... hassas nihat
 • kiss my ass

  18.
  lütfen bu bahsi kapatın ve daha fazla tatsızlığa mahal vermeyin efendim.*
  2 ... hassas nihat
 • sözlük yazarlarının kızdığı şeyler

  1.
  sözlük yazarlarını övkelendiren, onları kızdıran şeylerdir.

  belki haddim olmayarak ama elimde olmadan şuna kızıyorum;

  çocuğun askerliği söz gelimi alanyaya çıkıyor. arabaya kocaman yazdırmış çocuk alanya, piyade 98/6 mesela. atlamış beyaz bir şahine cıstak cıstak geziyor bütün gün. yaktığı benzine mi yanarsın, çıkardığı gürültüye mi yanarsın yoksa trafikte yaptığı tehlikeli hareketlere mi?

  askerlik kutsaldır bizim için ama bu hareketler kızdırıyor insanı. yav hele alanyaya çıkmışsın, yazıcı mı olursun komutan postası mı olursun yani bu neyin gürültüsü. ben diyarbakırda yaptım, yine yaparım ama bizimkinin yanında bu tip kurabiyeliklere gerek yok yani. kusura bakmayın!
  10 ... hassas nihat
 • meral akşener den ilk seçim bombası

  9.
  gerçekten önemli bir vaat. tabi ben ekonomiden, siyasetten anlamam. galerideki çocuklar hararetle tartıştılar bu konuda. en son belediye avukatı mehmet arkadaş boğazını temizleyip söz aldı;

  "neyle ödeyeceksin sen bunu kardeşim? kamu kaynağı ile. ondan kıstım, bunu ürettim şu bu desen de kamu kaynağı ile alacaksın. kamu kaynağı sadece kredi borcu olanların mı? kamu kaynağı sadece hacizlik olanlara ait bir kaynak mı? ben kredimi ödemek için, icra takibine muhatap olmayayım diye arabamı satmışım salak mıyım ben? adam ayfon almak için kredi çekiyor. ödeyemiyor hacze düşüyor. şimdi bu gerizekalının haczi neden kaldırılsın? yok anapara taksitlendiriliyor da yok faizi siliniyor sadece de... anlatmayın arkadaş. bu satın alma partililerin cebindeki parayla mı gerçekleşecek? a özel şahsının b bankasına olan borcunu, benim paramın da olduğu havuzdan benim rızam hilafına nasıl üstüne alıyorsun? özel bir borcu kamu borcuna dönüştürüp, 10 yılda parayı pul edip borç üstlenmiyoruz mu diyeceksiniz?

  aftı, yapılandırmaydı, borç satın almaydı bunları geçin. herkes refaha kavuşsun ama bu böyle olmaz. insanların ödeme gücü yok ödeme. sen kalıcı çözümler getir. yoksa 2 yıl sonra bu adam yine borçlanacak. krediyle kira ödeyen adamın borcu silinsin hadi tamam. sonraki sene kirasını ödeyemeyecekse senin ona faydan yok sadece bana zararın var. kalıcı çözüm varsa alsınlar benim cebimden helal olsun. ama öteki türlü aflar, yapılandırmalar zarar yazar herkese haberleri olsun."

  konu iyiden iyiye siyasileşince sıkıldım. cem yılmazla defne samyeli dedim konu dağıldı.
  12 ... hassas nihat
 • hayatın özeti

  121.
  hayatın özeti
  22 ... hassas nihat
 • mezarlıkta ağlayan kız

  4.
  çorum halkını sonsuz bir meraka sevk etmiş kızdır.

  muhabir: sabahlara kadar burada bekliyorsunuz. neden?

  vatandaş: abla napalım başka? burası çorum.

  haklı.
  10 ... hassas nihat
 • asuregibisurat

  2002.
  bir yazar.

  "kavga etmeyin" gibi bir ifade kullanmak en başta haddimi aşar. o yüzden benimki daha ziyade bir sükunet çağrısı olacak.

  birbirinden kıymetli arkadaşlarımı birbiriyle atışırken gördüğümde tarifsiz bir elem hissediyorum. kendinizi düşünmüyorsanız lütfen beni düşünün değerli arkadaşlarım.

  bu döğüşe son verin, övkenize yenik düşmeyin. konuşarak ve yalaşarak çözülmeyecek hiçbir mesele yoktur. siz kavga ettikçe gözlerim doluyor. bu hailiniz zorruma gidiyor, edilen laflar ağrıma gidiyor ya resmen.

  sizleri seviyorum.
  6 -3 ... hassas nihat
 • neden uludağ sözlükteyim

  2.
  öğrenmek, bilgilenmek, gülmek, eğlenmek ve emekliliğimdeki atıl zamanları keyifle geçirmek için efendim.
  8 ... hassas nihat
 • beni kimse sevmiyor

  25.
  yanlış bir ifade.

  biz, sizleri seviyoruz hem de çok. şahsen ben hepinizi çok seviyorum.

  alayınızı teker teker yere yatırıp

  sabahlara kadar

  gücümün son damlasına kadar

  gıdıklamak istiyorum. üzmeyin kendinizi; yalnız değilsiniz.
  11 ... hassas nihat
 • sakız cücesi

  3.
  çikolata fabrikalarını 5 hamleliğine durduran şekerdir efendim.
  5 ... hassas nihat
 • siyasi sportif gerekçelerle kendine bir şey sokma

  1.
  anlayamadığım eylem.

  "x partisinin adayı kazanırsa totişkoma ahize sokarım", "y takımı turu geçerse Kompozit Isı Yalıtım Tuğlasının üstüne otururum" gibi ifadeler beni derin bir hayrete sevk ediyor.

  tenkit etmiyor, siyasi yahut sportif bir taraftarlığa girişmiyorum. naif, hassas çizgimi bozmuyorum. endişem sizsiniz değerli arkadaşlarım zira sizleri çok seviyorum

  bu tip şeylere girmeyim yoksa ya bir gün sözünüzü yersiniz ya da dübürden olursunuz.

  kamu spotu: etmeyin!
  6 ... hassas nihat
 • rainheart

  61.
  (#39367836)

  aynı ortamda yazmaktan gurur duyduğum, pek kıymetli yazarlardan biri daha. ona ve onun nezdinde, pırıl pırıl tüm arkadaşlarıma müteşekkirim efendim.
  5 ... hassas nihat
 • uludağ sözlük yardım masası

  2.
  ne kadar güzel bir masadır. sözlük'te olmakan gurur duyduğum anlardan birini yaşatmıştır.

  canlı tutmak lazım gelir.
  6 ... hassas nihat
 • sözlük te siyasi gerginliğin seviyeye yansıması

  1.
  muharrem ince'nin adaylığı sonrasında iyiden iyiye hararet kazanan siyasi konular, maalesef seviyemizi aşağı çekmektedir.

  türkiye, önemli bir dönemeçtedir. türkiye bu hareketiyle neyi amçlamaktadır nereye varmak istemekted... bir dakika ya böyle değildi.

  değerli arkadaşlarım, bu kritik günlerde siyaset konuşmalıyız elbette. hatta sizden yegane istirhamım, budur. okuduklarımla bilgilenip en doğru kararı vermek istiyorum sizlerin sayesinde.

  ancak bunu yaparken lütfen lisanımıza, üslubumuza dikkat edelim.

  fanatikliği bir kenara bırakıp, bilgi dolu entrylerle hem yazarlara hem de okuyuculara yol gösterelim.

  yalvarıyorum sizlere efendim. biz, birlik olalım; memleket birlik olsun.
  4 -1 ... hassas nihat
 • oy vermeyeceğim

  11.
  (bkz: seçimlerde sandığa gitmemek bir tepki değildir)
  8 ... hassas nihat
 • muharrem ince

  1597.
  ben, anlamıyorum siyasetten. hele seçim bir yaklaşsın karar verip oy atarız. bu siyasetçi ve memleketimiz için hayırlı olsun adaylığı.

  benim daha fazla bir bilgim ya da görgüm yok ama galeride konuşulanlara göre, muharrem ince'nin aday olması "bir şey"i değiştirirmiş. seçimi kazanamaz ama aldığı rüzgarla yeni genel başkan o olacaktır diyorlar. kılıçdaroğlu delegeleri daha fazla dayanamazmış. tabi bizim çocukların yorumları. hayırlısı neyse memleket için o, olsun.
  6 ... hassas nihat
 • seçimlerde sandığa gitmemek bir tepki değildir

  1.
  bugüne kadar hiç seçim kaçırmadım. para cezası var çünkü. konu bu değil.

  hikmet, "abi haziran sonu bir foça yapar mıyız?" diye sorunca ben daha cevap veremeden belediye avukatı mehmet arkadaş boğazını temizleyip söz aldı;

  "seçim var hiko ne foçası ne letafet meyhanesi allah aşkına. bak bizim insanımızın tavrı bile hatalı. adam, oy verecek kimse yok yeeaa deyip sandığa gitmiyor. güya tepki koyuyor gebeş. ama kazın ayağı öyle değil. seni gitmediğin sandıkta vermediğin oy 'düzen' lehine atılmış sayılıyor. senin atmadığın oy, bir anlamda 2 oya tekabül ediyor. demokratik hakkını kullanacaksan, tepki göstereceksen sandığa git geçersiz oy kullan. tepedekiler anlasın protestonu. söz gelimi ben entelektüel bir adamım ve iktidarından muhalefetine kadar herkesten yılmışım. protesto amaçlı sandığa gitmeyip farkındalık yaratacam. sen de düz bir adamsın. canın foça çekmiş seçim haftası ayarlayıp gitmişsin. ee ne farkımız kalıyor? siyasiler bu iki 'oysuzluktan' nasıl bir anlam çıkarabilir ki?"

  mehmet yine proleter proleter konuşunca ürperdim."gideceksek Focantique'de yer ayıralım şimdiden ama sezonda pahalıdır" deyince konu dağıldı.
  3 ... hassas nihat
 • orkestranın en gereksiz müzik aleti

  1.
  tüm müzik aletlerine ve pek tabi icraılarına saygım sonsuz. müziği severim, icracılarına saygı duyarım. bu konu da zaten benim aklıma gelmedi.

  hikmetle manitası kavga etmişler. murat boz konserine gitmek isteyen kıza tepki göstermiş hikmet. galerideki diğer çocuklara akıl danışırken belediye avukatı mehmet arkadaş, neden sonra apansız boğazını temizleyip söz aldı;

  "kıskanmak falan geç de orkestralar hakkında düşünüyorum 2-3 gündür. her müzik aletini sevmek zorunda mıyım? ne boş işler var bir bilseniz. bak mesela glass harmonica denen bir alet var babako. offf offff. dingile vur öyle ses geliyor bunun olayı icracısını delirtmesi. yasaklanmış zaten. koyacaksın murat bozun orkestrasına ne kavga kalacak ne kıskançlık".

  mehmet arkadaş bolşevik bolşevik konuşunca sıkıldım, yine siyasete giriyor diye endişe edip konuyu değiştirdim. hikmete bir demet gül al sevgiline, ortam yumuşasın deyince gül fiyatlarına daldı grup ve konu değişti.

  orkestranın en gereksiz müzik aleti
  4 ... hassas nihat
 • senin neyini kıskanacağım be

  1.
  galerideki çocuklarla konuşurken, bizim hikmet'in başına gelmiş o anlattı. neden sonra apansız belediye avukatı mehmet arkadaş, boğazını temizleyip söz aldı;

  "bak babako,

  bu söz ekseriyetle kadınlar tarafından sarf edilen bir ifadedir.

  bir kadın, bunu diğer bir kadına söylüyorsa, olaya konu adam kendine çok dikkat etmeli. bu iki kadın, bu adamı sağdan soldan çekiştirirler, elinde kalan da oyar bu adamı. suçu olsun olmasın burnundan getirir.

  bir kadın, bunu bir erkeğe, "sen beni kıskanıyor musun yaa" sorusunun akabinde söylüyorsa, yine çok fena kıskanıyor demektir. erkek keyif almalı ama fazla abartmamalıdır. zira egosunu biraz daha tehdit ederseniz yine oyulursunuz.

  özetle hikmetcim, kadınlardan uzak dur. yalayacağın bir mafıl, yediğin salatalığın haddi hesabı yok".

  bu entrikalara, stratejilere ve pek tabi kadınlara kafam basmadığı için "şu galeriye bir kutu a4 aldıramıyorum 10 gündür" dedim. "hikmet de anca kadın kovalasın" diye de ekleyince konu dağıldı.

  siz ne düşünüyorsunuz değerli arkadaşlarım?
  3 ... hassas nihat
 • elinde puroyla poz veren erkek

  2.
  elinde puroyla poz veren erkek
  4 -2 ... hassas nihat
 • yeni şeyler getiriyorum